ELUSATE TAIMEDE HOOLDAMINE

ELUSATE TAIMEDE HOOLDAMINE

Väikesed või suured, kompaktsed või lopsakad – igal juhul loovad toataimed kodus tõeliselt kauni ja värske ilme muutes seejuures tühja toa elavaks. Lisaks oma dekoratiivsusele on neil ka positiivne mõju meie tervisele ja meeleolule. Teadlased on tõestanud, et rohelised toataimed vähendavad stressi ning puhastavad siseruumides õhku toksilistest ühenditest.

Toataimed ei näe ainult head välja, vaid nad suudavad meis tekitada ka rõõmsaid tundeid. Erinevad uuringud on näidanud, et toataimed:

–    muudavad meeleolu rõõmsaks, ergutavad produktiivsust, keskendumisvõimet ja loovust.

–    vähendavad stressitaset ja väsimust.

–    aitavad puhastada toas olevat õhku omandades endasse toksiine ja süsihappegaasi ning andes asemele värsket hapnikku.

–    tõstavad õhuniiskust ja seeläbi ennetavad hingamisteede ja nahaga seotud terviseprobleeme.

–    lisavad värskust ja elu tühjadesse paikadesse pakkudes seejuures nii privaatsust kui ka hubasust.

–    toataimede eest hoolitsemine on teraapilise toimega mõjudes sarnaselt jalutuskäiguga looduses.

Elusad taimed
TAIMEDE LEHED
4LIGRRS19

Ühtseid reegleid hooldamise osas, mis kehtivad kõikidele toataimedele kahjuks peale selle et kõik nad vajavad kuhjaga armastust ei ole. Iga taim on erineva iseloomuga ja vajab veidi erisugust lähenemist. Anname alati oma istutatud ja tarnitud taimedega kaasa ka näpunäited kuidas temaga edaspidi käituda, aga taim räägib oma välimsega. Märka kui ta on longus, kuivanud, täpiline või muud moodi eristuv saamise hetkel saadud kena taime välimusest.

Meie kliimas on toataimedel üks keerulisemiad perioode talv, kui kütteseadmed on põhja keeratud ja naturaalset valgust napib.

TALVEL

Üks peamiseid põhjuseid, miks taimed talvel närbuvad, on vale kastmine — selleks võib olla alakastmise kõrval ka tihti just ülekastmine. Taime peamine mullakiht võib tunduda kuiv, kuid alumises on taime jaoks piisavalt niiskust. Selleks tasub mulda sügavamalt katsuda ja tõsta lill koos potiga üles. Kui pott tundub piisavalt raske, on ka lillele niiskus tagatud, kuid kui taim koos potiga tundub liialt kerge, on kindlasti aeg taime kasta. Kui ettevaatust kastmisega -liigniiskus teatavasti põhjustab juurtel mädanikke ja muudab taime vastuvõtlikuks teistelegi taimehaigustele.

Tasub ka tähele panna, et kastmisel oleks tagatud liigse kastmisvee äravool ning poti põhja ei jääks pikaks ajaks liigvesi – ka see on juurte mädanemise üks peamiseid põhjuseid.

Ja paljud toataimed vajavad puhkeperioodi, mil tuleb kastmist vähendada või üldse mitte kasta. Puhkeperiood on seotud valguse hulga vähenemisega teatud aastaaegadel. Talvel võib enamiku taimede mulla lasta enne uut kastmiskorda täiesti ära kuivada.

Toataimede hooldamine talvel on keeruline ka kütteperioodi tõttu, sest tubane õhk muutub kuivaks. Kui tunned, et sinu jaoks on õhk kuiv, siis tõenäoliselt on see ka nii toataimede jaoks. Selleks puhuks on abi õhuniisutist või lillede piserdamisest veega.

Taimed, mis vajavad talvisel perioodil hoolt

Erandlikud taimed, mille kasv on aastaringselt ühtlane ja mis tahavad ka talvel väetamist ja rohkem kastmist on näiteks ebakrooton, tõlvpuud, kalatea, draakonipuud. Samuti talvisel ajal õitsevad taimed nagu alpikann, kalla, jõulutäht, magnoolia ja jõulukaktus.

Tagage nendele taimedele piisav hulk valgust, niiskust ja kindlasti tasub vältida külma õhuvoolu – seda eriti jõulutähe suhtes. Külm õhk ja tõmbetuul on peamine põhjus, miks jõulutäht laseb lehed maha.

 

Vähene valgus

Ühest küljest tahaksid taimed olla akendele võimalkult lähedal, teisalt ohustavad neid aga aknalaudade läheduses olevad radiaatorid ja akende tuulutusavadest õhkuv jahedus. Seega püüa leida igale taimele sobiv asukoht. Kui sinu toataimed asuvad aknalaudadest eemal, jälgi, et valgust oleks ikka piisavalt. Hommikuse rituaali üheks osaks võiks olla akende eest kardinate ära lükkamine, sest nii on hea sinul ärgata ja lilledel rõõmu päevavalgusest!